مقایسه مزیت و قیمت حوله های دستباف با حوله های موجود در بازار

حوله صورت

در این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر قیمت حوله به سایر موارد و مقایسه های آن بپردازیم.

بیشتر افراد از حوله های صنعتی استفاده کرده و از معایبی مثل حساسیت زایی، عدم ابگیری قوی بوی نامطلوب، دیرخشک شدن و….کاملا مطلع هستند.

در کهرمان علاوه بر اینه قیمت حوله ها و منسوجات مناسب و به صرفه تر از موارد مشابه است،با استفاده از حوله حمامی دستباف (فَرَت بافی) تجربه‌ای جدید و بسیار لذت بخش را بدست خواهید آورد.

فرت بافی هنری مختص مردم منطقه ما (تربت جام).

یکی از مهم‌ترین هنرهای دستی در شهرستان تربت جام که پیشینه ای غنی و طولانی دارد ، هنر پارچه بافی است.

این هنر نقش مهمی را در باب خود کفایی و اشتغال زایی در سطح این شهرستان ایفا می‌کند.

پارچه بافی در اصطلاحی محلی ” فرت بافی یا تن بافی ” خوانده می شود و بخشی از جهیزیه عروس‌های این شهرستان را به خود اختصاص می‌دهد .

فرت به چه معنا؟

فرت یعنی پارچه ای که بافتی صاف دارد و از نخ پنبه پر تاب یا ابریشم با نقش های چهار خانه _ جو دانه _ پیچازی و … در آن استفاده می‌شود.همچنین فرت بافی نوعی نساجی سنتی به منظور بافت پارچه‌های محلی زیبا و رنگا رنگ هست.

گاهی نقش‌های استفاده شده نشان از طبیعت و فضای اطراف هنرمند می‌باشد که به دور از هر نوع پیچیدگی بر روی پارچه ای خلق می شود.

از فرت به عنوان دستمال های اشپز خانه ، دستمال های جیبی ، حوله دست و صورت ، خشک کن حمام ، جانماز ، سجاده ، برای تهیه لباس های تابستانی مردانه و یا زنانه ، شال ، چادر شب ، دستار (مندیل _ کلاه و عمامه) ، بافت گلیم و قالی های تربتی با نقش های محلی استفاده می‌شود .

اهمیت صنعت فرت بافی

در گذشته صنعت فرت بافی از حرفه ها و مشاغل اصلی مردها و زن ها در کارگاه های موجود در مناطق روستایی بود. با گذشت زمان به علت شرایط نا مساعد بازار این هنر توسط بانوان هنرمند در منزل‌های شخصی دنبال می‌شود.

یکی از دلایل مهمی که باعث ایجاد این نوع هنر می‌شد برودت هوا در زمستان و سبک بودن آن برای کار کشاورزها بود.

ماده اولیه مورد نیاز جهت فرت بافی ، پنبه است و همان طور که می دانیم استان های یزد و خراسان به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب جهت کاشت دیم پنبه ، زادگاه این هنر به حساب می آیند .

در مراسم های عروسی رسم بر آن است که هر تازه عروسی یک سرویس فرت را در جهیزیه خود داشته باشد که اصولا این سرویس فرت توسط خود عروس یا مادر او تهیه می‌شده.

یکی از اصلی ترین مراکز تولید محصولات بافت فرت روستای بزد از توابع شهرستان تربت جام است.

مسابقه هنر فرت بافی در روستای بزد به ۱۵۰ سال پیش برمی‌گردد.

تا چندی پیش به علت سختی فرایند کار _ هزینه های بالا جهت تهیه مواد اولیه و درآمد کم کارکنان و عدم شناخت و بی اطلاع بود هم وطنان این هنر به دست فراموشی سپرده شده بود.

دستگاه فرت بافی

امروزه دستگاه بافت فرت _ چرخ ریسندگی و ماکو را می توان فقط در منازل و خانه هایی که زنان قدیمی و سال خورده روستا که به این هنر علاقه مند هستند و آن را یادگاری از سوی مادر های خویش می دانند ، پیدا کرد .
در سال ۱۳۸۹ در روستای بزد زنی تصمیم به تاسیس یک کارگاه جهت جلوگیری از فراموش شدن این هنر گرفت. وی از زنان علاقه مند به این هنر دعوت به همکاری کرد و کارگاه نقشینه بافی تربت جام را افتتاح کرد.

دستگاه بافت فرت به صورت چهار وردی می باشد. اما به دلیل تراکم و تعداد کثیر تار و پودها ، دو به دو به یکدیگر بسته می شوند و دارای شانه مخصوصی (معمولا نئی) می باشد.

این دسته بافت مانند هنر جاجیم به صورت دو رو عرضه می شود ؛ عرض این دسته بافته ها به ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر می رسد و طول آن نیز ۷۰ متر می باشد. نخ مصرفی آن ، نخ پنبه ای ۱۶ دولا و گاهی برای پود از نخ های ابریشم مصنوعی نیز بهره گیری می شود.

فرت بافی از دیر باز به دست زنان هنرمند تربت جام و به ویژه در روستای بزد انجام می‌شده. هم اکنون حداقل ۵۰۰ کارگاه فرت بافی در این روستا در حال فعالیت می باشد.

فواید و مزایای محصولات فرت بافی:

1- باتوجه به نوع الیاف و نخ موجود در این پارچه بو نمی‌گیرد

2- بسیار سبک است

3- کم حجم و مناسب جای‌گیری

4- پنبه‌ای

5-دارای قابلیت آبگیری فوق العاده

6- خشک شدن در سریع ترین زمان از ویژگی های مخصوص به این نوع پارچه می‌باشد.

7- عدم حساسیت زایی باتوجه به نوع الیاف پارچه و مناسب برای پوست های حساس

8- مناسب برای ترمیم زخم های بالینی

استفاده از الیاف پنبه باعث جذب آب بسیار بالا در آن می شود. لذا پنبه تنها عنصر موجود در طبیعت است که حدود ۵۰ برابر وزن خود جذب آب دارد.

همچنین پنبه بسیار سبک و کم حجم است از این رو این محصولات بسیار مناسب جای‌گیری و استفاده در سفر می‌باشد.

قیمت شگفتانه حوله و منسوجات فرت بافی در کهرمان

با عنایت به نوع بافت خاص و انحصاری(فَرَت بافی)این منسوجات در کهرمان و همچنین کیفیت بی نظیر و تجربه ای ماندگار برای هموطنان، اما قیمت این محصولات در مقایسه با حوله های مشابه در بازار فوق العاده مناسب و باورنکردنی است!

کهرمان
همان چیزی که دنبالش بودید…

قیمت کمتر کیفیت بالاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *