صنایع دستی ایران!

چرخ فَرَت بافی

ایران کشوری مملو از صنایع دستی:

ایران زمین کشوری با تاریخ کهن و جغرافیایی پهناور است که دارای تنوع زیستی و بومی مختلف است.همین امر سبب شده تا کشورمان ایران از شمال تا جنوبش و از غرب تاشرقش مملو از صنایع دستی مختلف و رنگارنگ باشد.که همگی آنها ریشه در فرهنگ و سنت های دیرین مردم عزیز کشورمان رادارد.بسیاری از صنایع دستی کشورمان به واسطه تاریخ سه هزار ساله اش قدمت طولانی دارند. امروزه صنایع دستی  ایران بخش مهمی از بار فرهنگی کشورمان را به دوش میکشد.چراکه در بازار ها و موقعیت های بین المللی همین صنایع دستی نقش معرف کشور و فرهنگ غنی ما ایرانیان را ایفا میکنند.

کمک شایان صنایع دستی به اقتصاد کشور

امروزه اکثر کشور ها از اندک موقعیت و فرهنگ خود در راستای پیشرفت و توسعه اقتصادی استفاده و سرمایه گذاری میکنند.

صنایع‌دستی در اقتصاد ایران عبارت است : از کمک به توسعه اقتصادی، ایجاد شغل، سرمایه‌گذاری اندک و بهره‌وری بالا، رشد اقتصادی و دستیابی به هدف‌های مختلف که امروزه سرلوحه‌ برنامه‌ و فعالیت‌های بسیاری از دولت‌ها به‌ویژه کشورهای در حال توسعه است. این دولت‌ها در برنامه‌های توسعه اقتصادی خود هدف‌های عمده‌ای را در زمینه‌های مختلف اقتصاد، اجتماع، سیاست و … دنبال می‌کنند.

دیدگاه جامعه جهانی به صنایع دستی ایران

با وجوداینکه مسئولین آنطور که شایسته این هنر است به این فرهنگ و صنعت پولساز در بحث جهانی کردن و صادرات آن توجهی نداشتند. افراد معروفی علاقه بسیار زیادی به هنر دست ایرانیان دارند.محققان و نویسندگان بزرگی همچون تایلر در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی، هنر را تلفیقی از پیچیدگی‌های سنت و فرهنگ یک جامعه معرفی می‌کند.با این احتساب ایران با دارای بودن فرهنگی غنی و تاریخی بسیار عمیق یکی از پیشروان رواج این صنعت از قرون گذشته تا به امروز بوده است، به طوری که هنر صنایع دستی در ۳۰۰۰ گونه مختلف هنری در کشور به ثبت رسیده است.

زیگموند فروید پدر علم روانکاوی و روانشناسی: عصب‌شناس برجسته اتریشی و بنیانگذار دانش روانکاوی، به‌عنوان یک روش درمانی در روانشناسی بود.که به تازگی عکسی از دفتر کار و محل زندگی او در فضای مجازی دست به دست میشد. چنان علاقه ای به هنر دست ایرانیان داشت که بخش عمده ای از دفتر کارش آراسته با انواع و اقسام صنایع دستی ایران بود. که در تصویر پایین بخشی از آن را میتوانید ببینید.

دفتر کار زیگموند فروید پدر علم روانکاوی و روانشناسی دنیا

کهرمان فروش اینترنتی صنایع دستی ایران:

وب سایت کهرمان در قدم ابتدایی خود به سراغ صنایع دستی مردم تربت جام، معروف ترین و مظلوم ترین آن فَرَت رفته است.برهیچ کس پوشیده نیست که عدم حمایت از صنایع دستی باعث به فراموشی سپردن آن است.فرت در گذشته در فرهنگ مردم تربت جام به علت شرایط اقلیمی و کاشت پنبه در خراسان عضوی جداناشدنی و صنعتی پررونق بوده است. به طوری که در جهاز تازه عروس یک پایه ثابت و همیشگی چه در گذشته و شاید کمرنگ  اما حال حاضرهم میباشد.

انواع فَرَت:

فرت در واقع نوعی از پارچه است که به صورت تار و پود بافته میشود. با همان وسایل و دستگاه های دوخت قدیمی که به بکر بودن این نوع محصول می افزاید.

علاوه بر آن فرت به خودی خود به چندین نوع  و چندین بخش از صنایع دستی تقسیم میشود تا تنوع دریادگیری در نوع بافت و فروش محصولات را بالا میبرد. که عبارت اند از:

انواع حوله آشپزخانه، انواع حوله حمام و روبدوشامبر،انواع حوله دست و صورت،حوله های کلاهی، حوله های چند منظوره و…..

که هر کدام در رنگ ها و نقش های مختلف با دوخت و بافت دستی وبهترین و باکیفیت ترین نخ های پنبه ای برای شما عزیزان و بازار های جهانی تهیه شده است.

وعلاوه بر تمام مزایای این نوع پارچه و حوله فرت در چندین جنبه مختلف به شکل جدی از سایر محصولات موجود در بازار برتری دارد که در سایر مقالات به طور مفصل به آن پرداخته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *