حوله پنبه ای

حوله پنبه ای

کشور ما ایران کشوری کهن با تاریخ و تمدنی چندین هزار ساله است. در این مقاله همراه ما باشید تا یکی از صنایع دستی ایران زمین را به شما معرفی کنیم. حوله پنبه ای و دست باف فَرَت!. شهر خراسان تا به امروز یکی از شهر های بزرگ در تولید و پرورش پنبه به شمار میرود. به همین دلیل از قدیم الایام بافت منسوجات پنبه ای در این استان رواج داشته. یکی از محصولات و صنایع دستی قدیمی و بسیار کاربردی در این استان حوله های پنبه ای و شگفت انگیز فَرَت است. این نوع حوله ها و منسوجات با این بافت در قالب های مختلفی همچنان در شهرستان تربت جام( از توابع خراسان رضوی) تولید میشوند. در ادامه مقاله باماهمراه باشید تا شما را با این محصول قدیمی شگفت انگیز آشنا کنیم.

 

فواید استفاده از الیاف پنبه ای

یکی از ویژگی‌های الیاف پنبه تار این الیاف است. در واقع تار الیاف پنبه از موی سر نازکتر ولی بسیار محکم هستند. از این الیاف، نخ تولید می‌کنند. الیاف پنبه دارای رنگ خاکستری روشن و سفید هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این الیاف این است که آب به راحتی به آن‌ها نفوذ می‌کند.

تنفس:

بر خلاف بسياري از پارچه هاي مصنوعي، پنبه عرق بدن را جذب و آن را به هوا تبديل ميکند. مانند يک حوله کار مي کند، رطوبت را از پوست دور کرده و در نتيجه نميگذارد باکتريها و قارچها رشد کنند اين ويژگي باعث شده است که بهترين پارچه براي حوله پنبه ای ،لباس ورزش، لباس زير و لباس خواب باشد

نرم:

پارجه پنبه اي نرم و چسبناک است که راحت بپوشند.

مانند عايق:

پنبه درجه حرارت را مانند يک عايق کنترل ميکنددر تابستان سرد و در فصل زمستان گرم نگه ميدارد، مناسب هر فصل سال است.

طبيعي:

در حالي که پارچه هاي مصنوعي با مواد شيميايي توليد مي شوند، پارچه هاي پنبه,طبيعي هستند و پوست را تحريک نمي کنند
لباس پنبه اي و جنس کتان براي کودک و نوزاد

آلرژي زا نيستند:

پارچه هاي پنبه اي براي پوست آلرژي ايجاد نمي کند، به همين دليل است که براي نوزادان و افرادي که پوست حساس دارند اين جنس لباسها توصيه مي شود. حتي باند و گاز هم از پنبه درست شده است.

برای خرید حوله دور پیچ پنبه ای نوزاد کلیک کنید.

قوي:

الياف پنبه اي بادوام هستند. در واقع، در برابر شست و شوي زياد مقاوم هستند و لکه آن زود از بين مي رود.

حوله تن پوش و کلاه حوله ای(برای خرید این محصول وسایر محصولات برروی تصویر کلیک کنید)
حوله تن پوش و کلاه حوله ای(برای خرید این محصول وسایر محصولات برروی تصویر کلیک کنید)

کهرمان بازارچه انواع حوله پنبه ای

حوله پنبه ای فَرَت تلفیقی از تجربه و آیین گذشتگان و ذوق و اندیشه مدرن است. این حوله ها به علت بافت منحصر به فردشان در سطح خود پرز ندارند. چراکه آب توسط الیاف طبیعی پنبه موجود رد تار و پود این حوله پنبه ای جذب میشود. عدم وجود پرز در این حوله سبب میشود هوا به راحتی بین الیاف آن جریان پیدا کند و به سرعت خشک شود. علاوه بر آن این حوله بسیار جم و جور است به طوری که یک حوله روب دوشامبر فَرَت به اندازه یک حوله معمولی فضا اشغال میکند. به همین دلیل میتوانید در مسافرت ها و… این حوله شگفت انگیز را همراه خود داشته باشید.

فرت یعنی پارچه ای که بافتی صاف دارد و از نخ پنبه پر تاب یا ابریشم با نقش های چهار خانه _ جو دانه _ پیچازی و … در آن استفاده می‌شود و همچنین فرت بافی نوعی نساجی سنتی به منظور بافت پارچه‌های محلی زیبا و رنگا رنگ هست.

گاهی نقش‌های استفاده شده نشان از طبیعت و فضای اطراف هنرمند می‌باشد که به دور از هر نوع پیچیدگی بر روی پارچه ای خلق می شود.

از فرت به عنوان دستمال های اشپز خانه ، دستمال های جیبی ، حوله دست و صورت ، خشک کن حمام ، روب دوشامبر، کلاه حوله ای و… استفاده می‌شود .

برای شناخت و اطلاعات بیشتر فَرَت کلیک کنید.

این نوع از حوله ها از نظر کاربری و الیاف نخ پنبه کم نظیر اند. و شما عزیزان میتوانید این نوع حوله ها را درانواع مختلف از وب سایت کهرمان خریداری کنید.

شما با خرید از کهرمان گامی بلند در راستای زنده نگه داشتن صنایع دستی میهن عزیزمان بر میدارید.

علاوه بر آن حامی بانوان تلاشگر و خوش ذوق منطقه تربت جام میگردید. که این محصول را بدون واسطه به دست شما عزیزان میرسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *